Despre noi

Înființat în urmă cu peste nouăzeci de ani, Grupul de șantiere navale Damen oferă soluții la nivel global în domeniul maritim la nivel global asigurând servicii de proiectare, construcție, conversie și reparații nave precum și componente pentru industria maritimă. Prin integrarea sistemelor sale, grupul Damen creează platforme inovatoare, de înaltă calitate, care oferă clienților valoare adăugată maximă.
Valorile fundamentale ale grupului sunt comuniunea, expertiza, antreprenoriatul și administrarea responsabilă în vreme ce obiectivul său principal este să devină cel mai sustenabil constructor de nave din lume, prin digitalizare, standardizare și construcția de serie a navelor.
Damen operează 35 de șantiere navale aflate pe 5 continente și susținute de o rețea mondială de vânzări și servicii. Damen Shipyards Group are peste 12.500 de angajați. În România se află cele mai mari unități de producție din cadrul grupului, respectiv Șantierul Naval Damen Galați, unul dintre cele mai reușite exemple de privatizare din economia românească precum și Șantierul Naval Damen Mangalia, recent adăugat în portofoliul grupului olandez, șantierul fiind administrat în participație cu guvernul român.

Despre rol

Maistrul / Șeful de Formație asigură conducerea şi organizarea echipelor în vederea asigurării procesului de producție în conformitate cu programul de producţie stabilit, cu respectarea tehnologiei şi a normelor de consum specific.

Principalele responsabilități

• Răspunde de calitatea lucrărilor realizate pentru echipa din subordine;
• Se asigură că lucrările sunt efectuate la termenele stabilite;
• Este responsabil de instruirea personalului din subordine cu cerințele de calitate, metodele de lucru, modul de operarare a echipamentelor etc;
• Stabilește şi repartizează lucrările membrilor formației;
• Urmărește realizarea planului de munca, participă la ședințele de producție;
• Gestionează bugetul alocat formației de lucru pentru activitatea de producție.

Studii & experiență

• Absolvent Facultate - profil tehnic / liceu / şcoală profesională de profil / calificare în meserie;
• Cunoştinţe operare PC, abilităţi de utilizare a pachetului MS Office;
• Cunoaşterea limbii engleze la nivel mediu;
• Experienţă în practicile de organizare şi conducere a echipei, planificare a operaţiunilor, individual pe muncitorii din subordine;
• Eficienţă profesională (capacitate de mobilizare crescută pentru finalizarea cât mai operativă a tuturor sarcinilor şi atribuţiilor ce-i revin, planificarea succesiunii activităţilor pentru încadrarea în termenele scontate);
• Competenţe în luarea deciziilor şi asumarea responsabilităţilor;
• Abilitaţi pentru lucru în echipă; • Constanţă în atitudini şi manifestări;
• Aptitudini de comunicare, negociere şi mediere a conflictelor;
• Capacitatea de a se vedea parte din întreg, comunicare eficientă cu partenerii din aval şi amonte de pe fluxul tehnologic;
• Rezistenţă la stres.