Despre noi

Ȋnfiinţat ȋn urmă cu peste nouăzeci de ani, Grupul de şantiere navale Damen oferă soluţii ȋn domeniul maritim la nivel global asigurând servicii de proiectare, construcţie, conversie si reparaţii nave precum şi componente pentru industria maritimă. Prin integrarea sistemelor sale, grupul Damen crează platforme inovatoare, de înaltă calitate, care oferă clienților valoare adăugată maximă.

Damen in Galati

Cooperarea cu Grupul Damen – în acel moment un nume consacrat în Olanda care începea să-și dezvolte activitatea la nivel internațional – a debutat în 1994 cu subcontractarea fabricației corpurilor de cargoboturi. În 1999, Damen a achiziționat șantierul din Galați și a introdus abordarea sa standardizată de construcție a navelor. Acest lucru a implicat invitarea partenerilor contractuali de încredere în scopul extinderii capacităţii de armare a șantierului. Drept urmare, multe companii olandeze și-au deschis propriile filiale la Galați, sprijinind grupul de furnizori locali și întărind legăturile dintre industriile română și olandeză de construcții navale. Până în prezent, șantierul a livrat peste 1.300 de nave, dintre care mai mult de 450 au fost construite de către grupul de construcții navale româno-olandez de la Galați începând cu anul 1999, pentru clienţi din peste 70 de ţări printre care Australia, Belgia, Canada, Danemarca, Franţa, Germania, Italia, Olanda, Norvegia, Singapore, Suedia și Marea Britanie, șantierul gălăţean devenind astfel unul dintre cei mai mari exportatori români de nave.

Despre rol

În cadrul Departamentului Economic se caută o persoană care să facă parte din echipa Serviciului Contabilitate.

Ești o persoană determinată, meticuloasă și atentă la detalii? Atunci citește mai departe pentru că ești candidatul potrivit!

Principalele responsabilități

  • Receptionarea documentelor si rapoartelor contabile în format electronic, verificarea, inregistrarea, procesarea si arhivarea documentelor;
  • Inregistrarea corecta si la timp in contabilitate a tuturor operatiunilor financiare ale companiei in conformitate cu principiile generale si procedurilor interne;
  • Reconcilierea scriptica a stocurilor cu balanta materialelor;
  • Asigurarea reconcilierilor cu terții (furnizori) precum și cu colegii din alte departamente;
  • Verificarea și analiza soldurilor conturilor contabile;
  • Participarea la inventarierea anuala a patrimoniului;
  • Realizarea de diverse rapoarte și situații pentru management și diverse instituții.

Studii & exoeriență

  • Studii superioare absolvite în cadrul unei facultati de profil financiar-contabil sau economic;
  • Experienta în evidenta contabila a marfurilor;
  • Cunostinte de fiscalitate;
  • Usurinta in utilizarea programelor de contabilitate;
  • Utilizator avansat MS Office (Excel - calcul tabelar la nivel avansat);
  • Capacitate de analiza si verificare, atentie la detalii, acuratete a inregistrarilor;
  • Disponibilitate pentru lucru de la biroul companiei;
  • Cunoștințe de limba Engleză, verbal și scris, nivel mediu.

Competențe

Lucru in echipă

  • Încurajează o atmosferă pozitivă în cadrul echipei din care face parte și ajută la dezvoltarea acesteia;

Adaptabilitate

  • Își menține eficiența prin adaptarea la circumstanțe, sarcini, responsabilități și persoane în schimbare;
  • Abilități de prioritizare a activităților;

Comunicare

  • Transmite clar ideile și opiniile către ceilalți, utilizând un limbaj lipsit de ambiguitate atât verbal, cât și prin gesturi și comunicare nonverbală;
  • Negociază și mediază conflictele într-un mod asertiv;

Orientare către rezultat

  • Se asigură de respectarea termenelor;
  • Oferă feedback într-un mod constructiv;
  • Recunoaște oportunitățile și profită de ele;

Planificare și organizare

  • Determină obiectivele și prioritățile și face estimări cu privire la activitățile și resursele necesare pentru atingerea obiectivelor stabilite;

Analiză de probleme

  • Identifică problemele;
  • Face conexiuni între diverse tipuri de informații;
  • Identifică posibile soluții de rezolvare a problemelor;

Atribute personale

  • Abilități de rezolvare a problemelor și de luare a deciziilor;
  • Confidențialitate privind datele prelucrate;
  • Abilitate de a lucra sub presiune, cu termene limită și în ritm alert;